راه اندازی خط تولید دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) توسط بزرگترین سازنده گوشی های آیفون

شرکت تایوانی فاکسکان (Foxconn) که بزرگترین تولیدکننده قطعات رایانه ای و الکترونیکی در جهان است، از اختصاص بخشی از خط های تولید خود به ساخت ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) خبر داد.

دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور)

دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور)

دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور (ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که موقتاً یا به شکل دائمی مشکلات تنفسی دارند انجام می‌دهد. به عبارت دیگر اکسیژن و هوا را در ریه دمیده و سپس صبر کرده تا بازدم خودبخود انجام گردد. دستگاه های تنفس مصنوعی به دو نوع ونتیلاتورهای فشار منفی و ونتیلاتورهای فشار مثبت طبقه بندی می شوند.

به گزارش سایت دیجیاتو، عمر ایشراک مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی امریکایی مدترونیک (Medtronic) روز گذشته خبر داد که این شرکت قراردادی را در همین زمینه با شرکت فاکسکان به امضا رسانده است. این همکاری بعد از آن نهایی شد که شرکت مدترونیک طراحی متن بازی از ونتیلاتورهای خود را همزمان با شیوع گسترده کرونا ویروس منتشر کرد و فاکسکان اعلام نمود که قصد استفاده از این طرح را دارد.

مدیرعامل مدترونیک در ادامه صحبت هایش واکنش شرکت ها به انتشار فایل اوپن سورس طراحی ونتیلاتور خود را «وحشتناک» توصیف کرد و در ادامه گفت: تاکنون بالغ بر 70 هزار بار این طرح ها دانلود شده اند و اسامی شرکت های مطرح و مهمی در میان علاقمندان به این طرح دیده می شود که فاکسکان یکی از آنهاست. فاکسکان طرف قرارداد شرکت‌های بزرگ فروش رایانه و قطعات الکترونیکی مثل آمازون، دل ، اپل، گوگل، بلک‌بری، سونی، hp، نوکیا، موتورلا، مایکروسافت، سیسکو، میزو و توشیبا است و 75 درصد محصولات شرکت آمریکایی اینتل و درصد بسیار بالایی از محصولات شرکت های اپل از جمله گوشی آیفون را تولید می کند.

یکی از خطوط تولید شرکت فاکسکان

یکی از خطوط تولید شرکت فاکسکان

ایشراک در صحبت هایش از برنامه های مدترونیک برای تولید ونتیلاتور در کارخانه ویسکانسین فاکسکان خبر داد و گفت طبق برنامه ریزی ها تولید این دستگاه برای مدت 4 تا 6 هفته آینده ادامه پیدا می کند.

خط تولید دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) در ایران

اما ساخت دستگاه تنفس مصنوعی منحصر به کشورهای پیشرفته و شرکت های بزرگ خارجی نیست و با شیوع ویروس کرونا در ایران نیز، برخی شرکت های داخلی هم این شروع به ساخت ونتیلاتور کرده اند.

در اوایل سال 99 سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خبر از تولید روزانه 35 دستگاه ونتیلاتور توسط دو شرکت دانش بنیان داد که محصولات آنها استانداردهای اروپایی را دارند.

در حالی که در ایران کاربرد انواع دستگاه های ونتیلاتور دارای سابقه ای بیش از 50 سال است، اما تا تا پیش از این نیاز کشور از راه واردات تامین می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *