انتشار هرمی بیماری کرونا چیست و چگونه می توان سرایت پذیری کووید-19 را کاهش داد؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص انتشار هرمی بیماری کرونا عنوان کرد که در حال حاضر یک فرد بیمار کرونایی ظرف 5 روز 2.5 نفر و ظرف 30 روز 406 نفر را به این ویروس آلوده می کند.

دکتر سیدوحید احمدی طباطبایی - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دکتر سیدوحید احمدی طباطبایی – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دکتر سیدوحید احمدی طباطبایی روز دوشنبه یازدهم فروردین ماه در جمع خبرنگاران گفت: در قرن بیستم، سه همه‌گیری را در جهان تجربه کردیم. اولین مورد همه گیری را در سال 1918 و به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزای H۱N۱ شاهد بودیم که این آنفلوآنزا 20 تا 40 میلیون مرگ در دنیا را به همراه داشت. در سال 1957 یک نوع دیگر آنفلوآنزا را دنیا تجربه کرد که 1 تا 4 میلیون جانباخته داشت و در سال 1968 نیز یک نوع دیگر آنفلوآنزا در دنیا شیوع پیدا کرد که 1 تا 4 میلیون نفر را به کام مرگ کشاند.

وی به موضوع شیوع کرونا در کشور و استان کرمان اشاره کرد و با تاکید برآنکه نگرانی ما از هفته آینده است، تصریح کرد: با توجه به برخی دید و بازدیدهای صورت گرفته و انجام برخی سفرها در ایام تعطیلی نوروز، احتمالا یک پیک افزایش مبتلایان به کووید 19 را در کشور و همچنین استان کرمان در هفته آینده را پیش بینی می کنیم.

ویروس کرونا فقط از طریق ترشحات تنفسی منتقل می‌شود

احمدی طباطبایی درباره نحوه انتشار این ویروس گفت: ویروس کووید 19 به دلیل آنکه دارای ذرات سنگینی است فقط از طریق ترشحات تنفسی منتقل می‌شود و به هیچ عنوان در هوا پخش نمی‌شود اما در مراکز درمانی که بیماران کرونایی در آن ها بستری هستند، امکان انتقال از هوا فقط در بخش‌های بستری بیماران کرونایی تاحدودی وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره میزان سرایت این ویروس اظهار کرد: زمانی میزان سرایت‌پذیری یک بیماری بالا می‌رود که یک بیمار بتواند، بیماری خود را به بیش از یک نفر مبتلا کند که در آن موقع، شرایط برای یک اپیدمی مهیا و بیماری از حالت خاص بودن به حالت عمومی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعداد تماس‌ها، مدت زمان عفونت زایی و احتمال تماس از عواملی است که روی میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونا تاثیر دارند عنوان کرد: میزان سرایت پذیری ویروس کرونا در 10 روز اول اسفندماه سال 98 به‌طور متوسط 4 (یعنی هر یک نفر مبتلا به ویروس کرونا می توانست 4 نفر دیگر را آلوده کند) و در همین بازه زمانی (10 روز اول اسفندماه) مدت عفونت زایی این بیماری 10 روز بود اما در هفته اول فروردین به دلیل آنکه مردم یکسری مداخلات را انجام داده بودند، احتمال انتقال ویروس از 4 به 3.5 و مدت زمان عفونت‌زایی از 10 روز به 9 روز کاهش پیدا کرد.

درخت انتشار هرمی کرونا و شکستن زنجیره انتقال بیماری

درخت انتشار هرمی کرونا و شکستن زنجیره انتقال بیماری

انتشار هرمی کرونا و چگونگی کنترل سرایت پذیری بیماری با کاهش تماس ها

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در حال حاضر (هفته دوم فروردین ماه) میزان سرایت پذیری ویروس از 4 نفر در روز اول اپیدمی به 2.5 نفر رسیده است و اگر بخواهیم تا اردیبهشت ماه و یا نهایتا خردادماه از شر این اپیدمی خلاص شویم، باید به موضوع مسئولیت پذیری اجتماعی مردم نگاه ویژه داشته باشیم. بنابراین کم کردن تعداد تماس‌ها در روز و کم کردن مدت زمان عفونت‌زایی در خلاص شدن از شر این اپیدمی امری بسیار مهم و حیاتی است.

احمدی طباطبایی با بیان این مطلب که برای 10 روز سوم فروردین ماه، دو سناریو وجود دارد، اظهار کرد: یکی از سناریوها این است که حداقل در روز 6 تماس با افراد داشته باشیم و مدت عفونت‌زایی را 7 روز یا 5 روز در نظر بگیریم. در این سناریو فرد به محض کوچکترین علایم باید خود را ایزوله کند بنابراین جداسازی بیماران و کاهش تماس می‌تواند در کنترل اپیدمی موثر باشد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص انتشار هرمی بیماری کرونا با بیان اینکه در حال حاضر یک فرد بیمار کرونایی ظرف 5 روز 2.5 نفر و ظرف 30 روز 406 نفر (انتشار هرمی شکل) را به این ویروس آلوده می کند گفت: هر چه تعداد تماس‌ها را کمتر کنیم و به 50 درصد کاهش برسانیم، یک نفر به جای آنکه 2.5 نفر را آلوده کند 0.25 نفر و ظرف 30 روز 15 نفر را به ویروس کووید 19 آلوده می‌کند و اگر به صورت ایده‌آل تماس‌ها را 75 درصد کاهش دهیم میزان سرایت‌پذیری آن به کمتر از 0.7 کاهش پیدا خواهد کرد.

حداقل تا یک ماه آینده با کرونا درگیر هستیم

وی با بیان اینکه آینده اپیدمی بستگی به رفتار جمعی دارد، تصریح کرد: حداقل تا یک ماه آینده با این بیماری درگیر هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم که در اواخر اردیبهشت‌ماه اپیدمی رو به کاهش رود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان رفتار اجتماعی مردم در شیوع هر نوع اپیدمی را بسیار مهم دانست، اظهار کرد: حتی در منزل نیز باید تماس‌ها داخل اتاق را کمتر و فاصله 1.5 متری از یکدیگر را حفظ کرد ضمن آنکه مواردی همچون کاهش تراکم جمعیت، جداسازی بیماران و غربالگری و تشخیص زودرس بیماران و ردیابی افراد مرتبط با بیماران، از جمله موارد کاهش دوره عفونت‌زایی این بیماری خواهد بود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *