ژست های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تبلیغات محیطی

دستی بر سینه، دستی روی دست دیگر به نشانه خضوع، دستی در حال اشاره به افق و آینده‌ای احتمالاً روشن و ظاهری که تلاش می‌کند چهره‌ای خدوم و متواضع را معرفی کند؛ این گوشه‌ای از ژست های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس (یا هر انتخابات دیگری) در پوسترها و بنرها و اقلام تبلیغاتی است.

نمایندگان طبق قانون در برابر مردم و وظیفه‌شان تعهداتی دارند؛ اما پای درددل و گلایه مردم که بنشینید، خواهند گفت که گاه نامزدهایی که در دوران تبلیغات برای کسب آرای مردم، با انگشتانشان آینده را نشانه می‌روند، پس از دستیابی به اهداف انتخاباتی‌شان، از وعده‌ها و تعهدات خود عدول می‌کنند.

در روزهای تبلیغات انتخاباتی، زبان بدن نامزدهای انتخابات مجلس، به مثابه ابزاری است که گاه آغشته به کلیشه شده و اینطور به نظر می‌رسد که شاید کسی که اینچنین خود را معرفی می‌کند، اطلاعات کاملی از تعهدات نمایندگی و وظایف این پست خطیر ندارد و به همین خاطر است که گاه «ژست» جای دلیل و برهان و برنامه را می‌گیرد.

این گزارش، تنها بخشی از ژست‌های انتخاباتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی در تبلیغات محیطی انتخابات است که این روزها هنوز بر در و دیوار شهر به چشم می‌خورد.

سیگنال هایی که دست ها می دهند

اگر فردی تلاش کند تا آنچه را واقعا فکر می‌کند، پنهان کند؛ سیگنال‌هایی که دست‌های او می‌دهند می‌توانند حقیقت را بگویند.

ژست های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تبلیغات محیطی

ژست های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تبلیغات محیطی

روی هم انداختن بازوها

حرکت روی هم انداختن بازوان در سراسر جهان وجود دارد و نشان دهنده ی یک موضع دفاعی است. این حالت نه تنها بعنوان سپری دفاعی در مقابل حمله ای احتمالی به کار می رود، بلکه علامت یک موقعیت تغییر ناپذیر است که به شما می گوید این شخص تغییر موضع نمی دهد.

زبان بدن کلیشه ای

این روزها زبان بدن نامزدهای انتخابات مجلس در تبلیغات انتخاباتی ابزاری است که گاه آغشته به کلیشه شده و اینطور به نظر می‌رسد که شاید کسی که اینچنین خویش را معرفی می‌کند، اطلاعات کاملی از تعهدات نمایندگی و وظایف این پست خطیر ندارد و به همین جهت است که ژست‌ها جای دلیل و برهان و برنامه را می‌گیرد.

به هم فشردن دست ها

محکم گرفتن و به هم فشردن دست‌ها به یکدیگر حرکتی “خود تسکین دهنده” است. فردی که این کار را انجام می‌دهد، ناراحت و شاید حتی عصبی یا ترسیده باشد. او سعی می‌کند تا به خود اطمینان دهد: “همه چیز خوب پیش خواهد رفت.” نوع دیگری از این حرکت، مالش مچ دست است. دستان قلاب شده با انگشتان درهم آمیخته نشان دهنده اضطراب و درماندگی است. این شخص فکر می‌کند، “اوضاع خوب پیش نخواهد رفت.”

دست روی قلب

دست ها روی قلب به معنی این است که فردی که آن را انجام می‌دهد می‌خواهد به شما القا کند که او را باور کنید حال چه حرف‌هایش حقیقت باشد چه نباشد.

باز کردن دکمه های کت

افرادى كه با شما بى ريا و صميمى هستند غالباً دكمه هاى كت خود را باز كرده يا حتى آن را از تن در مى آورند، اما در مذاكره هاى رسمى اين چنين نيست. در اين شرايط افراد زمانى كت خود را در مى آورند كه امكان دسترسى به توافق وجود داشته باشد. به عبارت ديگر در صورتى كه طرفين احساس كنند به توافق نخواهند رسيد، هر قدر هم كه هواى اتاق گرم باشد، كتشان را در نمى آورند.

اشاره به سوی آینده

نمایندگان تعهداتی دارند که گاه بسیار سنگین است اما گاه اینطور به ذهن متبادر می‌شود که نامزدهای انتخابات که در دوره تبلیغات برای کسب آرای مردم با انگشتان دست به سمت آینده و تلاش برای کشور نشانه می‌رود.

چانه روی انگشتان

هنگامى كه فردى انگشتان خود را به هم فشرده و چانه و دهان را روى سر انگشتان قرار مى دهد، نشان گر تفكر عميق است. مانند زمانى كه شخص به اميد شنيدن جواب است.

علامت پیروزی با انگشتان

دو انگشت را به شکل وی انگلیسی در آوردن به معنی پیروزی است. در جنگ جهانی دوم، بریتانیا به رهبری وینستون چرچیل از این علامت برای نشان دادن پیروزی استفاده می کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *