ثروتمندان معروف و شرکتهای بزرگ جهان چگونه به مقابله با کرونا کمک کردند؟

شیوع چشمگیر بیماری کووید-19 زندگی، معیشت، اجتماعات و بسیاری از مشاغل جهان را مختل کرده است. اما برخلاف آنچه ما در کشورهای کمتر توسعه یافته شاهد آن هستیم، خبرهایی از ثروتمندانی که سکان شرکت های بزرگ را در جهان در دست دارند می رسد که  چگونه  درصدد مقابله با این بلای همه گیر برآمده‌اند. در پی بحران همه گیر شیوع کروناویروس در سراسر کره زمین، ثروتمندان معروف و شرکتهای بزرگ جهان مبالغ کلانی به نهادهای بهداشتی و درمانی برای مقابله با بیماری کرونا اهدا کرده اند.

شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان در حال تلاش برای مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-19 هستند و با اعطای کمک‌های نقدی و غیرنقدی گام مهمی در کمک به افزایش مراقبت‌های بهداشتی از بیماران مبتلا و کشف درمان یا واکسن احتمالی برمی‌دارند.

این در حالی است که متاسفانه در سایر کشورهای درگیر که کمتر توسعه یافته هستند، این قبیل کمک‌ها از جانب افراد مشهور و صاحبان شرکت‌های بزرگ و پردرآمد کمتر دیده می‌شود و شاید دیده نمی‌شود. حتی در برخی موارد شاهد آن بوده‌ایم که برخی از این شرکت‌ها در این شرایط هم به دنبال سودجویی هستند و دست به احتکار وسایل مورد نیاز کادر درمان و مردم جامعه می‌زنند! گویا این شرکت‌ها هیچ‌گاه سیر نمی‌شوند و پیوسته تنها به دنبال سودجویی هستند.

بیل گیتس و ملیندا گیتس

بیل گیتس و ملیندا گیتس

 جمع آوری کمک مالی 150 میلیون دلاری بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای یافتن داروی کرونا

بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس تاکنون کمک‌های شایانی به مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید-19 کرده است. از جمله این کمک‌ها می‌توان کمک به افراد مبتلا که با یک چت‌ربات، وضعیت خود را ارزیابی کنند، راه‌اندازی یک نرم افزار نظارت و پیگیری برای ردیابی موارد جدید ابتلا به کروناویروس و تهیه 150 میلیون دلار بودجه بشردوستانه برای تحقیقات در سراسر جهان در مورد این بیماری اشاره کرد که 25 میلیون دلار از آن اهدایی بنیاد خیریه CZI متعلق به “مارک زاگربرگ” و همسرش است. بنیاد خیریه گیتس و موسسه خیریه پزشکی «ولکام تراست» هر یک ۵۰ میلیون دلار و بنیاد «مسترکارد ایمپکت» نیز ۲۵ میلیون دلار به این کار اختصاص داده است.

این اقدام به منظور تسریع بیشتر در روند شناسایی دارویی برای درمان این بیماری جدید و احتمالا ویروس‌های دیگر در آینده صورت گرفت. هدف از تخصیص این کمک مالی این است که از دسترسی کشورهای فقیر و مقرون به صرفه بودن درمان بیماری کرونا اطمینان حاصل شود.

مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

خانواده مارک زاکربرگ (مؤسس و مدیر عامل فیسبوک)

اهدای 720 هزار ماسک توسط فیسبوک

در میان کمک ثروتمندان معروف و شرکتهای بزرگ جهان به مبارزه با کرونا، می تواند به مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان اشاره کرد که مبلغ 25 میلیون دلار به برنامه شتاب دهنده درمانی کووید-19 بیل گیتس اهدا کردند تا در تلاش برای جلوگیری از شیوع این بیماری همه‌گیر سهیم باشند.

موسسه خیریه مارک زاکربرگ و همسرش موسوم به CZI مبلغ 25 میلیون دلار به برنامه “شتاب دهنده درمانی کووید-19” که توسط بنیاد خیریه بیل و میلندا گیتس راه‌اندازی شده است، اعطا کرده‌اند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک ضمن اهدای این 25 میلیون دلار گفت تعداد 720 هزار ماسک ذخیره اورژانسی خود را به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی اهدا می‌کند.

کادر درمانی در کشورهای درگیر نیاز فوری به تجهیزات محافظتی بیشتری دارند. به همین دلیل فیسبوک نیز اقدام به اهدای 720 هزار ماسکی کرد که قبلا خریداری کرده بوده است.

شرکت گوگل

شرکت گوگل

کمک 800 میلیون دلاری گوگل برای مبارزه با بیماری کووید-19

شرکت بزرگ گوگل در واکنش به بحران همه‌گیری بیماری کووید-19 اقدام به اعطای کمک 800 میلیون دلاری برای مبارزه با این بیماری کرده است و همزمان در حال تولید ماسک نیز هست.

ساندار پیچای مدیر عامل گوگل در وب‌سایت این شرکت نوشته است: از آنجا که شیوع کروناویروس جدید در سراسر جهان رو به وخامت است، در حال نابودی جوامع و گرفتن جان افراد بسیاری است. امروز ما اقدام به اعطای کمک 800 میلیون دلاری و اهدای 2 میلیون ماسک برای کمک به مقابله با برخی از این چالش‌ها و حمایت از مشاغل کوچک و متوسط، سازمان‌های بهداشتی و دولت‌ها و کارکنان بهداشت و درمان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری همه‌گیر جهانی هستند، کرده‌ایم.

دفتر مرکزی شرکت hp

دفتر مرکزی شرکت hp

طراحی و تولید قطعات پزشکی با چاپ سه بعدی توسط شرکت hp

انریکه لورس مدیرعامل شرکت HP متعهد شد میلیون‌ها دلار کمک و پشتیبانی را به دانشجویان، خانواده‌ها و جوامع اهدا کند. شرکت HP به همراه این تعهد، به لطف تیم چاپ سه بعدی و شبکه تولید دیجیتال خود در حال طراحی و تولید قطعات ضروری را برای پاسخ به نیازهای پزشکی بیمارستان‌ها است.

شرکت اپل

شرکت اپل

اپل 10 میلیون ماسک به کادر درمان امریکا اهدا کرد

تیم کوک مدیر عامل اپل در حساب کاربری توییتر خود اطلاع داد که شرکت اپل هم در حال مهیا کردن ماسک‌هایی برای کادرهای درمانی است.

وی نوشت: تیم‌های ما در اپل در حال تلاش هستند تا کمک‌های بیشتری به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی درراه مبارزه با کووید-19 ارائه دهند. ما میلیون‌ها ماسک برای کادر درمانی در ایالات متحده و اروپا اهدا می‌کنیم. خطاب به یکایک این قهرمانان خط مقدم مبارزه با کووید-19 میگویم؛ از شما متشکریم.

تیم کوک تعداد 10 میلیون ماسک را کادر درمان آمریکا اهدا کرد و در حال مهیا کردن میلیون‌ها ماسک دیگر برای اهدا به کشورهای اروپا است.

ایلان ماسک

ایلان ماسک – مؤسس شرکت های اسپیس ایکس، تسلا موتورز و سولارسیتی

ایلان ماسک یک کامیون ماسک و گان اهدا کرد

ایلان ماسک (یکی از بزرگترین کارآفرین های جهان) یک کامیون حاوی ماسک، گان و غیره را به مرکز آکادمی پزشکی UCLA Health ارسال کرد.

پیتون رید، کارگردان آمریکایی که همسرش در این مرکز کار می‌کند برای تشکر از ایلان ماسک به خاطر انجام این کار در توییتر خود نوشت: من می خواهم از طرف همه از شما برای ارسال این کامیون حاوی ماسک، گان و غیره به UCLA Health تشکر کنم. آنها به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همسرم، همکارانش و بیمارانش از شما متشکر هستند.

جک ما - مؤسس علی بابا

جک ما – مؤسس علی بابا

اهدای 70 هزار کیت تست کرونا توسط بنیانگذار علی بابا

جک ما، بنیان‌گذار علی بابا،  بیش از یک میلیون ماسک و 50 هزار کیت تست کروناویروس را به آمریکا اهدا کرد. وی همچنین 20 هزار کیت تست را به همراه 100 هزار ماسک و 1000 گان پزشکی با محافظ صورت به 54 کشور آفریقایی ارسال کرد.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *