گزارشی از شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) / فراز و فرودهای یک پیام رسان آموزشی

در صورتی که قصد دانلود سریع برنامه کاربردی شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) را از وبسایت shaddl.medu.ir دارید کلیک کنید تا دریافت آخرین نسخه (ورژن) اپلیکیشن شروع شود. همچنین می توانید از نسخه تحت وب این پیام رسان به نشانی shadweb.iranlms.ir استفاده کنید.

جدا شدن راه شبکه شاد از پیام رسان ها و تغییر عنوان به شبکه آموزش دانش آموزی

در عصر روز پنجشنبه 21 فروردین، پیامکی برای مدیران مدارس ارسال شد مبنی بر این که برای نصب شبکه اجتماعی دانش آموزی (شاد) روی یک لینک (shaddl.medu.ir) کلیک کنند.

در شامگاه همان روز، وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای خبر از بهره برداری از پلتفرم و پیام رسان اختصاصی وزارت آموزش و پرورش داد:

ضمن تبریک میلاد خجسته قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف، به استحضار می‌رساند با پیگیری‌های مستمر وزیر آموزش و پرورش و همکاری وزارت ارتباطات، دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، مساعدت دانشگاه صنعتی شریف و تلاش شبانه روزی تیم فنی، اجرایی و حقوقی پلت فرم اختصاصی آموزش و پرورش بنام SHADAP بامالکیت و مدیریت وزارت متبوع، در مرحله بهره برداری قرار گرفته است.

فردای همان روز یعنی 22 فروردین وزارت آموزش و پرورش با ارسال پیامکی از اولیای دانش‌آموزان خواست تا اپلیکیشن شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) را نصب کنند.

به نظر می رسد پس از کش و قوس های زیاد و سردرگمی کادر آموزش و پرورش، دانش آموزان و خانواده ها، توسعه همان اپلیکیشن شاد از سر گرفته شد و با انتشار ورژن جدیدی از این نرم افزار موبایل، وابستگی این شبکه به پیام رسان های دیگر قطع شد.

در کانال پشتیبانی شاد که به شکل پیش فرض در پیام رسان این پلتفرم قرار دارد، اطلاعیه ای با امضای روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش درج شده که توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می دهد:

پس از تعطیلی مدارس و کلاسها و به منظور استقرار شبکه اجتماعی دانش آموزی، راه‌اندازی این شبکه با هدف استمرار جریان یادگیری و با رویکرد مشارکت پیام رسانهای داخلی دارای مجوز فعالیت از شورای عالی مجازی دنبال شد.

وزارت متبوع برای همکاری پنج پیش شرط زیر را مطرح کرد:

۱- محیطی اختصاصی و ایمن برای حضور معلمان و دانش آموزان تحویل دهند.

۲- گواهی سطح خدمات فنی( SLA) مورد نظر آموزش و پرورش را امضا کنند.

۳- اسناد معتبر بانکی برای ضمانت تعهدات خدمات و جرائم تاخیر یا قصور در ارائه خدمات را تحویل دهند.

۴- اجازه تست های فنی و اجرایی مختلف را به تیم فنی وزارت بدهند.

۵- از انتشار مطالب مجرمانه، مبتذل یا نامناسب و هرگونه تبلیغات جلوگیری کنند.

نظر به ضرورت برقراری سریع رابطه معلم و دانش آموز در محیطی مطمئن و ارائه آموزش و طولانی شدن فرآیند کسب اطمینان از تامین پیش شرط های اعلام شده برای همکاری با پیام رسانها، در گام نخست ایجاد محیط اختصاصی، با مدیریت و مالکیت وزارت متبوع در دستور کار قرار گرفت و با هماهنگی اپراتور اول و تلاش شبانه روزی جمع زیادی از متخصصین در گام اول پلت فرم اختصاصی آموزش و پرورش با نام جدید و اختصاری شاد (شبکه آموزش دانش اموزی) ایجاد و در مرحله بهره برداری قرار گرفته است.
اینک بدون بسته شدن فرصت همکاری دیگر علاقمندان به مشارکت در آموزش الکترونیک، این شبکه به حول قوه الهی از امروز عملیاتی شد.

ویژگی های منحصر به فرد این شبکه عبارتند از:

۱- این شبکه متعلق به آموزش و پرورش و تحت مالکیت و مدیریت این وزارتخانه است. امنیت آن از جنبه های اخلاقی، حفظ داده‌ها، اطلاعات و محتواهای تولید شده بسیار بالاتر است.

۲- کیفیت این شبکه از حیث سرعت نقل و انتقال داده‌ها در حد شبکه های اجتماعی خارجی ولی بسیار ارزانتر از آنهاست.

۳- پایداری این شبکه و پشتیبانی رایگان از آن در راستای مسئولیت اجتماعی اپراتور اول بمدت ۱۵ سال توسط این اپراتور تضمین شده است.

۴- این شبکه قابلیت اتصال نامحدود نرم افزارهای کاربردی دیگر که توسط آموزش و پرورش و یا بخش خصوصی تولید می‌شود را دارد.

۵- اطلاعات معلمان و دانش‌آموزان در این شبکه کاملا محفوظ بوده و امنیت اطلاعات آن توسط تیم فنی دانشگاه شریف تضمین شده است.

وزارت آموزش و پرورش از تهدیدی که با شیوع ویروس کرونا در حوزه سلامت مردم و دانش آموزان ایجاد شده بود، بزرگترین فرصت توسعه یادگیری های الکترونیکی را ایجاد و روز میلاد خجسته قائم آل محمد (عج) به نفع عدالت آموزشی بهره برداری نمود.
امیدواریم این شجره طیبه با همت کارشناسان و اقبال و همراهی مدیران، معلمان، دانش آموزان و خانواده‌ها به ثمرات بزرگتری دست یافته و از میوه های شیرین آن همگان بهره مند شوند.

وزارت آموزش و پرورش از هرگونه نوآوری و اتصال نرم افزارهای توسعه داده شده توسط بخش خصوصی و علی‌الخصوص معلمان و دانش‌آموزان عزیز و خلاق استقبال می‌کند.

بررسی اولیه اپلیکیشن شاد، نشان می دهد که یکی دیگر از آیتم های اولیه و پیش فرض در قسمت پیام رسان، برای ورود مدیران، معلمان و دانش آموزان و احراز هویت (صحت سنجی) آن ها است؛ عملکرد این بخش شبیه به عملکرد بات های پیام رسان ها است.

همچنین بخش صحت سنجی دیگر مربوط به ورود مدیران و مسئولان ستادی و استانی و شهرستانی است که مربوط به مسئولان ادارات و مناطق آموزش و پرورش است.

علاوه بر موارد فوق، دو نکته در مورد پلتفرم جدید آموزش و پرورش برای شبکه شاد از همه مهم تر و جالب تر به نظر می آید:

تبدیل «اجتماعی» به «آموزشی»

عنوانی که تا قبل از این «شاد» مخفف آن اعلام می شد، «شبکه اجتماعی دانش آموزان» بود. اما در صفحه آغازین اپلیکیشن شاد، واژه «اجتماعی» جای خود را به «آموزش» داده است. امری که علت آن هنوز اعلام نشده اما می توان احتمال داد علت آن یکی از این موارد باشد:

  1. انفکاک پیام رسان های متداول داخلی از این سیستم که عموماً در افواه عمومی جامعه به آنها اصطلاح «شبکه های اجتماعی» اطلاق می شود که تعریف نادقیقی از این گونه نرم افزارهاست.
  2. تمرکز بیشتر بر انجام فعالیت های آموزشی و محدود کردن تماس های دیگر؛ به نحوی که مطابق مشاهدات و برخی گزارش ها در حال حاضر امکان ارسال پیام خصوصی میان کاربران این برنامه موبایل وجود ندارد.

شباهت های شاد به روبیکا و همکاری همراه اول با وزارت آموزش و پرورش

اپلیکیشن شاد، چه در نسخه اولیه و چه در نسخه جدید، شباهت بسیار زیادی به بخش پیام رسان سوپراپ روبیکا دارد که همان طور که گفته شد در شروع پروزه شاد مطرح بود.

مالک و توسعه دهنده برنامه روبیکا ، شرکتی به نام «توسعه کسب و کار ایرانی» (با نام مخفف توسکا) است که در یک سال اخیر به خاطر قرارداد تبلیغاتی با صدا و سیما و نیز وضعیت مالکیتش خبرساز بوده است. در ابتدای سال جاری شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) اعلام کرد که شرکت توسکا از شرکت‌های تابعه همراه اول است.

در اطلاعیه ای که وزارت آموزش و پرورش عصر روز شنبه 23 فروردین در مورد نحوه فرایندی که منجر به شکل گیری شبکه آموزشی شاد شده صادر کرده، ضمن تکذیب برخی اخبار کذب در خصوص عدم مالکیت آموزش و پرورش یا اختصاصی نبودن یا ایزوله نبودن شبکه، در خصوص نحوه توافق بین این دستگاه دولتی با همراه اول نوشته شده است:

با تعیین شروط فنی بسیار سخت‌گیرانه و پذیرش آن از سوی همراه اول، توافق‌نامه‌ای برای ایجاد «شبکه آموزشی دانش‌آموز» موسوم به «شاد» بین دو طرف به امضا رسید و پروانه بهره برداری (لایسنس) کلیه پلتفرم های مربوط به شاد در راستای مسئولیت اجتماعی اپراتور اول به وزارت آموزش و پرورش بصورت نامحدود هبه شد.

با کنار گذاشتن مطالب فوق، این طور به نظر می رسد که طی توافق نامه مذکور، دست کم سورس های نرم افزاری بخش پیام رسان روبیکا در پروژه شاد مورد استفاده قرار گرفته اند.

با توجه به اینکه در اطلاعیه اخیر وزارت آموزش و پرورش از عبارت «کلیه پلتفرم های مربوط به شاد» استفاده شده و در اطلاعیه قبلی نیز خبر از تضمین پایداری شبکه و پشتیبانی رایگان از آن به مدت 15 سال توسط اپراتور اول داده شده، و از طرف دیگر تأمین سرورهای مورد نیاز یک پیام رسان با کاربرانی به وسعت خانواده آموزش و پرورش برای این وزارتخانه در شرایط فعلی دشوار است، گمان می رود از نظر سخت افزاری نیز از سرورهای متعلق به توسکا و همراه اول استفاده می شود.

یک دیدگاه برای “گزارشی از شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) / فراز و فرودهای یک پیام رسان آموزشی”

  1. Pingback: نصب نسخه جدید شاد 1400 (دانلود پیام رسان رسمی آموزش و پرورش)
  2. Trackback: نصب نسخه جدید شاد 1400 (دانلود پیام رسان رسمی آموزش و پرورش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *