جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن و علت تغییر نماد از «اکتیو» به «قرن»

شب گذشته اطلاعیه ای در وبسایت بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد که خبر از عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 1398 می داد :

جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن

جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن

جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن

جزئیات عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن

عرضه اولیه سهام (IPO) چیست؟

طبق تعریف ویکی پدیای فارسی عرضهٔ اولیهٔ سهام (به انگلیسی: Initial Public Offerings) که به اختصار با IPO نشان داده می‌شود، عبارت است از اولین فروش سهام یک شرکت سهامی خاص در بازار معاملات سهام (بورس) که طی آن به یک شرکت سهامی عام تبدیل می‌شود.

عزضه اولیه سهام

عزضه اولیه سهام

عرضه اولیه سهام یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، شرکت تازه ای است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است. خیلی از این شرکت ها ممکن است یک شرکت دولتی باشند که سالهای زیادی سابقه داشته اند. این نوع سهام شرایطش نسبت به خرید و فروش عادی سهام کمی متفاوت است. اما بعد از آن دیگر تفاوتی با بقیه سهام موجود در بورس ندارد.

برای شرکت در عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن چقدر پول لازم است؟

با توجه به اطلاعیه بورس تهران، هر شخصی که کد بورسی داشته باشد با حداکثر حدود 170 هزار تومان (به علاوه مقدار خیلی کمی کارمزد) می تواند حداکثر 100 سهم شرکت پدیده شیمی قرن را خریداری کند. و در صورتی این تعداد سهم به هر یک از خریداران خواهد رسید که فقط یک میلیون نفر متقاضی خرید باشند.

اما با توجه به نتیجه آخرین عرضه اولیه سهامی که انجام شده باید در حداکثر پول مورد نیاز تجدید نظر کرد.

در روز 21 بهمن 98 سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان (با نماد ومهان) برای اولین بار عرضه شد و یک میلیون و 388 هزار و 439 کد بورسی آن را خریداری کردند. با توجه به اینکه علی الخصوص در یکی دو سال اخیر با رونق بازار سهام و اقبال بیشتر افراد جامعه، تعداد شرکت کنندگان در عرضه های اولیه روند صعودی داشته، به احتمال زیاد در عرضه اولیه سهام شرکت پدیده شیمی قرن هم حداقل به تعداد خریداران عرضه اولیه ومهان متقاضی خرید وجود خواهد داشت.

بنابراین با تقسیم یک میلیون بر 1388439 (تعداد خریداران آخرین عرضه اولیه) و ضرب آن در حداکثر سهام قابل تخصیص «قرن» به هر کد بورسی، به عدد 72 خواهیم رسید که به نظر می رسد با فرض ثابت بودن تعداد خریداران ومهان و قرن، بیشتر از 72 سهم به هر متقاضی نرسد. با ضرب 72 در 1700 تومان (حداکثر قیمت) به مبلغی در حدود 122 هزار و 400 تومان خواهیم رسید که با احتساب کارمزدهای مربوطه حدود 123 یا 124 هزار تومان حداکثر پولی خواهد بود که برای خرید عرضه اولیه قرن لازم است.

علت تغییر نماد از اکتیو به قرن

با توجه به اینکه برخی از محصولات شرکت پدیده شیمی قرن با برند معروف «اکتیو» تولید می شوند، ابتدائاً قرار بود این شرکت در بورس با نماد اکتیو عرض شود.

اما امروز پایگاه خبری بورس پرس گزارش داد که مدیر عامل بورس تهران درباره علت تغییر نماد شرکت پدیده شیمی قرن از اکتیو به قرن به بورس پرس گفته است: به دو دلیل تصمیم گرفته شد تا نماد این شرکت آماده عرضه اولیه 10 درصدی در چهارشنبه این هفته ، تغییر کند.

علی صحرایی افزود: دلیل اول این بود که “اکتیو” در نام شرکت پدیده شیمی قرن نبود و قرار بود در صورت نهایی شدن تغییر نام شرکت ، عرضه اولیه با نماد ” اکتیو” انجام شود . دلیل دوم هم این بود که “اکتیو” اسم خارجی و از جمله محصولات و برند شرکت بود.

صحرایی ادامه داد: با این اوصاف و در حالی مدیران شرکت تمایل زیادی به عرضه اولیه با نماد “اکتیو” داشتند که در نهایت مقرر شد 100 میلیون سهم شرکت پدیره شیمی قرن با نماد “قرن” عرضه اولیه شود. در این میان ، جابچایی نماد از اکتیو به قرن در سایت tsetmc.com هم طی یکی دو روز آینده اصلاح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *