4 روش کلی خرید و پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (سهام پالایش)

صندوق پالایشی یکم (با نماد پالایش) دومین صندوق سرمایه گذاری دولتی قابل معامله در بورس (ETF) است. این صندوق که گاهی دارا دوم نیز نامیده می شود شامل بخشی از سهام دولت در چهار شرکت پالایشی است که در قالب واحدهای سرمایه گذاری به مبلغ 100,000 ریال (10 هزار تومان) از 5 تا 26 شهریورماه 1399 پذیره نویسی می شود. برای خرید اولیه سهام پالایش و پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم روش های متنوعی وجود دارد که در ادامه این مطلب می توانید بخوانید.

4 روش کلی خرید و پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (سهام پالایش)

4 روش کلی خرید و پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (سهام پالایش)

با پایان مهلت پذیره‌نویسی این صندوق، درخواست‌های پذیره‌نویسی اخذ شده از سامانه‌های بورسی و درگاه بانک‌های منتخب تجمیع شده و پس از تطبیق اطلاعات تجمیع شده با قوانین پذیره‌نویسی، به هر کد ملی پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق «دارا یکم»، حداکثر به میزان 500 واحد سرمایه‌گذاری اختصاص خواهد یافت.

از این رو اشخاصی که در پذیره‌نویسی «دارا یکم» شرکت ننموده‌اند می‌توانند 500 واحد از صندوق «پالایش» را خریداری نمایند. همچنین اشخاصی که در پذیره‌نویسی «دارا یکم» شرکت نموده و تعداد n واحد از صندوق «دارا یکم» را خریداری نموده‌اند، حداکثر می‌توانند (n-500) واحد از صندوق «پالایش» (پالایشی یکم) را خریداری نمایند.

گفتنی است پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت توسط صندوق پالایشی یکم از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق (شرکتهای پالایش نفت اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز) به تعداد اعلام شده در امیدنامه به صندوق «پالایش» منتقل خواهد شد. قیمت انتقال سهام مذکور به صندوق با درنظر گرفتن 20 درصد تخفیف نسبت به قیمت پایانی هر سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی (مورخ 04 / 06 / 1399 ) درنظر گرفته می‌شود.

اطلاعات کلی صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم در تاریخ 1399/06/05 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11745 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است. علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الزامات فعالیت صندوق میتوانند اساسنامه و امیدنامه صندوق را در وبسایت آن به نشانی www.p1fund.ir مطالعه کنند.

روش های خرید اولیه سهام و شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (پالایش)

نکته قابل توجه پیش از انتخاب یکی از روش های پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم این است که در زمان خرید اولیه و پذیره نویسی واحدهای ETF دوم دولتی لازم نیست حتماً کد معاملاتی (کد بورسی) داشته باشید.

طبق اطلاعیه سازمان خصوصی سازی، پذیره‏ نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاری‏ های بورس و سامانه‏ های آنلاین معاملاتی صورت می­ گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند از طریق درگاه ‏های غیرحضوری و حضوری بانک‏ های منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند. هر شخص می تواند صرفاً یکی از این دو روش را انتخاب نماید.

اگر شخصی فاقد کد بورسی (کد معاملاتی) باشد، می تواند از طریق ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، کد بورسی دریافت نماید و پس از فراهم شدن امکان معامله نماد پالایش و در صورت تمایل، از طریق یکی از کارگزاری های رسمی بورس اقدام به فروش واحدهای خود، و یا خرید واحدهای بیشتر نماید.

روش های خرید اولیه سهام و شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (پالایش)

روش های خرید اولیه سهام و شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (پالایش)

به طور کلی 4 روش عمده برای پذیره نویسی و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری دولتی پالایشی یکم (سهام پالایش) وجود دارد:

 • ثبت سفارش خرید از طریق کارگزاری های رسمی بورس
 • مراجعه حضوری به شعب بانک های منتخب
 • مراجعه به وبسایت بانک های منتخب
 • استفاده از نرم افزارهای پرداخت یار و اپلیکیشن های موبایل و پیام رسان ها

در صورتی که تمایل به پذیره نویسی سهام پالایش دارید، می توانید در بازه زمانی پذیره نویسی (یعنی از 5 تا 26 شهریور 1399) با استفاده از یکی از این روش ها اقدام به ثبت سفارش خرید دومین ETF دولتی کنید.

1 – ثبت سفارش خرید صندوق پالایشی یکم از طریق کارگزاری های رسمی بورس

از آن جا صندوق پالایشی یکم از نوع قابل معامله در بورس است، پذیره نویسی آن در تمام کارگزاری های بورس قابل انجام است.

در صورتی که دارای کد معاملاتی در بورس و مشتری یکی از کارگزاری های رسمی هستید، می توانید با استفاده از یکی از سامانه های معاملاتی کارگزاری خود، بین ساعت 12:30 تا 14:00 روزهای معاملاتی و کاری بورس در بازه زمانی پذیره نویسی (5 – 26 شهریور) سفارش خرید خود را در نماد «پالایش» ثبت کنید.

البته به یاد داشته باشید برای ثبت سفارش خرید ETF، باید مانده پول کافی به میزانی که قصد خرید دارید در حساب کارگزاری خود داشته باشید و یا اگر کارگزاری شما به طور مستقیم از حساب بانکی شما برداشت می کند، باید مانده حساب شما حداقل به مقداری که لازم است باشد.

ضمناً در صورتی که به دلیل کثرت تقاضا برای پذیره نویسی واحدهای صندوق، بخشی از سفارش خرید شما انجام نگردد، مابقی پول مسدود شده شما به حساب شما در کارگزاری باز خواهد گشت.

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم

2 – مراجعه حضوری به شعب بانک های منتخب برای پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (پالایش)

شما می توانید با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و در ساعات کاری بانک ها، به یکی از شعب یکی از بانک های منتخب مراجعه کنید و با ارائه مدارک هویتی و پرداخت مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری، در پذیره نویسی دومین ETF دولتی شرکت نمایید.

خوب است بدانید اگر به دلیل کثرت تقاضا برای پذیره نویسی واحدهای صندوق، بخشی از سفارش خرید شما انجام نگردد، مابقی پول شما به همان حساب بانکی شما که در هنگام پذیره نویسی به شعبه بانکی اعلام می کنید، باز خواهد گشت.

ضمناً در این روش، شما نیاز به داشتن کد بورسی ندارید.

15 بانک منتخب که در شعب آن ها، پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم انجام می شود عبارتند از:

 • بانک اقتصاد نوین
 • بانک ملی ایران
 • بانک سپه
 • بانک مسکن
 • بانک قرض الحسنه مهر ایران
 • بانک رفاه کارگران
 • بانک توسعه تعاون
 • بانک
 • بانک کشاورزی
 • بانک ملت
 • بانک تجارت
 • بانک صادرات ایران
 • پست بانک ایران
 • بانک پاسارگاد
 • بانک کارآفرین

3 – خرید اولیه سهام پالایش با مراجعه به سایت اینترنتی بانک های منتخب برای پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم

در وبسایت تمام بانک هایی که برای پذیره نویسی ETF دوم دولت انتخاب شده اند (لیست بالا)، امکان خرید واحدهای این صندوق وجود دارد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت یکی از این بانک ها، اقدام به ثبت سفارش خرید واحدهای صندوق پالایشی دوم به تعداد مورد نظر خود کرده و مبلغ مورد نیاز را به صورت اینترنتی از طریق کارت بانکی متصل به شتاب خود پرداخت کنید.

لازم به ذکر است برای پرداخت، نیاز به رمز دوم پویا برای کارت خود دارید و در صورتی که به دلیل کثرت تقاضا برای پذیره نویسی واحدهای صندوق، بخشی از سفارش خرید شما انجام نگردد، مابقی پول شما به همان حساب کارت بانکی شما باز خواهد گشت.

در ضمن در این روش، لازم نیست که حتماً کد معاملاتی در بورس داشته باشید.

نکته مهم دیگر، دقت در استفاده از این روش و رعایت مسائل امنیتی و توجه به صحیح بودن آدرس سایت بانک ها است. در صورتی که آدرس وبسایت بانک مورد نظر خود را نمی دانید، می توانید نام بانک را در موتور جستجوی گوگل تایپ کنید و پس از آن وارد سایت اینترنتی آن بانک شوید.

4 – پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم (پالایش) از طریق اپلیکیشن های موبایل و نرم افزارهای پرداخت یار و پیام رسان های ایرانی

اگر گوشی هوشمند دارید، می توانید به راحتی و از طریق اپلیکیشن های موبایل (برنامه های کاربردی) و نرم افزارهای معروف پرداخت یار، اقدام به خرید سهام پالایش کنید.

برای خرید از طریق این برنامه ها، نیاز به رمز دوم پویا برای کارت بانکی متصل به شتاب، دارید و در صورتی که به دلیل کثرت تقاضا برای پذیره نویسی واحدهای صندوق، بخشی از سفارش خرید شما انجام نگردد، مابقی پول شما به همان حساب کارت بانکی شما باز خواهد گشت.

همانند دو روش قبلی، شما الزامی به داشتن کد معاملاتی (کد بورسی) فعال ندارید.

در زیر اسامی برخی از برنامه های کاربردی معروف موبایل که امکان خرید سهام دولت در چهار پالایشگاه را فراهم می کنند، ارائه شده است:

 • اپلیکیشن آپ (آسان پرداخت)
 • اپلیکیشن 724
 • اپلیکیشن سکه
 • پیام رسان آیگپ
 • اپلیکیشن ایوا
 • پیام رسان بله
 • اپلیکیشن پات
 • اپلیکیشن تاپ
 • اپلیکیشن ست

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *