43 درصد معاملات خرد در 5 صنعت ثبت شد

اولین هفته تابستانی فرابورس با اقبال سرمایه‌گذاران خرد به سهام گروه بانکی و مؤسسات اعتباری به پایان رسید به‌این‌ترتیب که این گروه به‌تنهایی 10 درصد از ارزش معاملات خرد بازارهای فرابورس را به خود اختصاص دادند.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته منتهی به 8 تیرماه بازارهای فرابورس شاهد دادوستد بیش از 19 میلیارد و 413 میلیون ورقه انواع دارایی مالی به ارزشی بالغ‌بر 1.4 میلیون میلیارد ریال بودند که در یک‌میلیون و 125 هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید.

ارزش معاملات تغییری نکرد

گفتنی است رصد معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد در 5 روزی هفته گذشته حجم معاملات کاهشی 15 درصدی داشته اما ارزش معاملات بدون تغییر خاصی، فقط یک درصد افت کرده است.

همچنین در این مدت شاخص کل فرابورس با افت اندک یک درصد، در محدوده خود درجا زد. آیفکس در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته در عدد 20 هزار و 411 قرار گرفت.

ارزش معاملات بازارها به تفکیک

بررسی ارزش معاملات بازارها به تفکیک نشان می‌دهد بعد از بازار ابزارهای نوین مالی که به‌واسطه معاملات بازار باز، حجم و ارزش بالایی دارد و طی هفته گذشته هم ارزش معاملات 1.3 میلیون میلیاردی را ثبت کرد، بازار پایه با معاملاتی به ارزش 23 هزار میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشت. پس‌ازآن بازار دوم ارزش معاملاتی 20 هزار میلیارد ریالی و سپس بازار اول ارزش معاملاتی 17 هزار میلیارد ریالی را داشتند.

صنایع پیشرو

در ادامه گزارش معاملات بازارهای فرابورس در هفته گذشته نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعتی داریم.

در این بخش گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با معاملات خردی به ارزش 5 هزار و 530 میلیارد ریال، 10 درصد از کل ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص داد.

پس‌ازآن گروه محصولات شیمیایی 9 درصد ارزش معاملات خرد، گروه سرمایه‌گذاری‌ها 8 درصد، گروه خودرویی نیز 8 درصد و فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط 7 درصد ارزش معاملات خرد را از آن خود کردند.

به‌این‌ترتیب از 54 هزار و 480 میلیارد ریال معاملات خرد هفته گذشته 43 درصد در اختیار 5 صنعت فرابورس بود.

بازار دوم؛ بزرگ‌ترین بازار فرابورس

در پایان این گزارش ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نوع بازار نشان می‌دهد 48 درصد از سهم ارزش بازار از کل، متعلق به بازار دوم است. این بازار، بزرگ‌ترین بازار فرابورس است.

پس‌ازآن بازار پایه 19 درصد ارزش کل بازار را در اختیار دارد، بازار اوراق مالی اسلامی 18 درصد و بازار اول نیز 12 درصد ارزش کل بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

 

مشاهده مطلب در وبسایت منبع: فرابورس ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *