گمانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی درباره علت تعطیلی پایتخت

در این میان کاربری هم از مسوولان پرسیده بود چرا زمانی که شاخص آلودگی هوا در تهران ۴۹۸ بود تعطیل نشد، اما اکنون که شاخص ۱۳۹ است پایتخت تعطیل شده است؟‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جلسه شورای‌عالی بورس هم که قرار بود دیروز پس از دو هفته با موضوعات مهمی همچون سهام عدالت برگزار شود به دلیل تعطیلی تهران؛ لغو شد و این موضوع با اعتراض بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فضای‌مجازی مواجه شد. صحبت از گرانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و فشاری که تورم بر اقشار مختلف وارد کرده هم جز لاینفک مطالبی است که اهالی فضای‌مجازی در صفحه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود در هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند. دیروز هم صحبت از گرانی شوینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بود و کاربران از اینکه گرانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به شوینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها رسیده، شاکی بودند. یکی از کاربران توییتر هم صفحات آشپزی در اینستاگرام را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده بود بیش از نیمی از این صفحات شروع به آموزش پخت غذاهای گیاهی کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

گرچه دولت اعلام کرده یارانه معیشتی برای ۹۰‌درصد خانوارها واریز شده اما در روزهای اخیر بسیاری از کاربران در توییتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند با اینکه جزء دهک با درآمد بالا محسوب نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، این یارانه برای آنان واریز نشده است، در مقابل دولت اعلام کرده مجموع حقوق سرپرست خانوار و فرزندان را با هم حساب کرده و بر این اساس یارانه اختصاص داده است، اما این توجیه برای افکار عمومی قانع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده نبوده. این دسته از افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسند چرا حقوق فرزندی که از خانواده جدا شده اما چون ازدواج نکرده باید به پای پدر و مادر بازنشسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش نوشته شود و آنان از دریافت یارانه محروم بمانند. یکی از این کاربران در این‌باره نوشت: «یعنی چی چون گردش حساب من بالاست، یارانه کل خانواده رو قطع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنین؟ دو روز دیگه دولت یه چیزی هم به‌عنوان جریمه از مامان بابام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیره چون دخترشون رو عروس نکردن.‌» برخی از کاربران هم نامه پسر قالیباف بعد از ماجرای سیسمونی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌-گیت که گفته بود گناه فرزند را به پای پدر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند را یادآور می‌شوند و به کنایه می‌گویند «اما حقوق فرزند را به پای پدر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند!»


علی مروی

کارشناس اقتصادی

آقای دولت دو اشتباه کلیدی در حذف ارز 4200 مرتکب شده‌اید که باید در اسرع‌وقت اصلاح شوند. یک: افزایش قیمت به‌جای حذف مداخله دولت در قیمت‌گذاری با این اشتباه، بعد از مدتی به نقطه اول برمی‌گردیم و این همه هزینه صرف‌شده برای اقدام دولت هدر خواهد رفت. دو: حذف دهک دهم از یارانه نقدی این کار با توجه به خطای بالای شناسایی، منجر به تضییع حق افراد زیادی شده است. خصوصا بخشی از مردم که در دولت روحانی از روی احساس مسوولیت از دریافت یارانه انصراف داده بودند و حالا متاثر از وضعیت بد اقتصادی، نیازمند همان یارانه شده‌اند.


پیام الیاس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردی

کارشناس بازار سرمایه

شاخص یک‌میلیون و ۶۰۰‌هزار واحد را بشکنه یا نشکنه، اصلا مهم نیست چون قبل عید اتاقی تشکیل شد برای بالا بردن شاخص‌کل. موفق هم بودن به گفته تشکیل‌دهنده! اما ربطی به من سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار و سهمم داره؟ قطعا خیر! هدف اونا بالا بردن شاخص است، هدف من سودکردن در بازار، ما مثل هم نیستیم، باهم فرق داریم.


مهدی رباطی

کارشناس بازار سرمایه

در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که در سایپا مدیر بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی بودم مالک غول قطعه‌سازی کشور با BMW سری ۷ به سایپا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمد و همان افراد امروز چنان سبیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را با لابی و رشوه چرب کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که مدافعین تمام قدی برای ممانعت از واردات با شعار حمایت از تولید ملی دارند.

مشاهده مطلب در وبسایت منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *