نظارت عام و همگانی بر مدیران شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه مهیا شده است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حسین فهیمی به برگزاری انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌‌‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت اشاره کرد و افزود: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب و نیز قوانین بالادستی در اجرای قانون کلی اصل ۴۴، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شرکت‌های بورسی هستند.

وی اظهار داشت: طبق قوانین جاری کشور، اساسنامه این شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نیز نهادهای مالی با سهامی عام جزء مصوبات سازمان بورس هستند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کرد: سهامداران نمی‌توانند اساسنامه دیگر را جایگزین اساسنامه فعلی کنند. شورای عالی بورس در این مرحله و برای سهولت در آزادسازی سهام عدالت، در آخرین جلسه‌اش تصمیم گرفت تا اساسنامه ابلاغیه سازمان بورس که همان اساسنامه این شرکت‌ها است را در دستور کار قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی نظارت بر طرح آزادسازی سهام عدالت بر عهده سازمان بورس است، گفت: اجرای عملیات برعهده شرکت سپرده‌گذاری است که یکی از ارکان بورس محسوب می‌شود و این شرکت اجرای چنین طرح بزرگی را برعهده دارد.

فهیمی با بیان اینکه اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اختیار دارند تا ۳۰درصد از منابع مالی را خرج کنند، افزود: اعدادی که در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد بسیار بزرگ است، ۱۰۰درصد دارایی شرکت‌ها در اختیار هیات مدیره قرار می‌گیرد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه اهمیت این انتخابات این است که اعضای هیات مدیره، مدیریت را به دست می‌گیرند و وارد بازار رقابت می‌شوند، گفت: دارایی‌های موجود در اختیار شرکت‌ها در معرض فعالان بازار سرمایه قرار می‌گیرد و اعضای هیات مدیره برای فروش یا نگهداری هر بخش از دارایی تصمیم‌گیری می‌کند.

وی اظهار داشت: اعضای هیات مدیره، اختیار ۱۰۰درصدی را بر دارایی‌ها دارند، اما ۳۰درصد از آن را می‌توانند تبدیل به نقد کنند و آن را در پروژه‌های دیگر خارج از بازار سرمایه‌گذاری کرده تا ارزش افزوده را ایجاد کنند.

فهیمی با بیان اینکه در وضعیت فعلی این شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی هر استان محسوب می‌شوند، گفت: کل دارایی بالغ بر ۳۸۰هزار میلیارد تومان است که می‌تواند در بازار سرمایه و اقتصاد کلان هر استانی ایفای نقش معناداری داشته باشد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه سهامداران بهترین و موثرترین ناظر بر این شرکت‌ها هستند، افزود: لحظه به لحظه اطلاعات این شرکت‌ها افشا می‌شود و سهامداران باید حساسیت زیادی نسبت صورت‌های مالی یا اطلاعاتی که به صورت دوره‌ای افشا می‌شود، نشان دهند.

وی ادامه داد: سهامداران باید در جلسات مجامع عمومی که به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، عملکرد ها را ارزیابی و سایل مورد ابهام را سوال کنند، این نظارت عام و همگانی بر مدیران شرکت‌ها است که از طریق بازار سرمایه مهیا شده است.

فهیمی به هدف آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح این بوده است که سهام عدالت از نظارت‌های دولتی خارج شود و نظارت و اداره آنها به دست مردم برسد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: این انتخابات که به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور مطرح می‌شود، ممکن است مانند بسیاری از بنگاه‌ها با آفت‌هایی همراه شود، اما رسالتی که بر عهده مشمولان و دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته، این است که بنگاه‌ها را از این آفت‌ها مبرا کنیم.

مشاهده مطلب در وبسایت منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *